Erdoğan: ''Geberip giden teröristleri kimse hatırlamayacak!''

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında Afrin harekatına ilişkin son bilgileri paylaşarak "2872 terörist etkisiz hale getirildi. Döktüğü kanın tek damlası dahi boşa gitmeyen bizim askerimizin yattığı toprak da tuttuğu bayrak da bellidir. Ruhunu ve bedenini kirli pazarlıkların amacı etmiş geberip giden teröristleri kimse hatırlamayacak." diye konuştu. Erdoğan, BM'ye sert sözlerle yüklendi: "Karar alıyorlar batsın sizin kararınız. İşleme konulmayan kararın insanlık için ne anlamı var?"

Erdoğan: ''Geberip giden teröristleri kimse hatırlamayacak!''

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Geçtiğimiz hafta pazartesi günü başlayıp cumartesi sabah doğru biten uzun bir Afrika seyahatimiz oldu. Cezayir, Moritanya, Senegel ve Mali'de verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Bir kısmında işadamlarımız da bize refakat ederek önemli görüşmeler gerçekleştirdiler. Gelecek nesillere daha iyi bir ortak miras bırakabilmek için Kuzey Afrika'nın parlayan yıldız olarak gördüğüm Cezayir ile bu tür temasları sıklaştırmamız gerekiyor. Milli enerji şirketi ile Adana'da yapılmakta olan 1 milyar dolarlık petro kimya yatırımını yeni dönemin habercisi olarak kabul ediyorum. Moritanya'da şahit olduğumuz manzara bize sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlattı.

Batı Afrika'nın en önemli ülkelerinden olan Senegal iyi ilişkilere sahip olduğumuz bir ülke. Afrika'nın çoğu yeri gibi gerçekten yoksulluğun sürdüğü bu ülke ile her alanda yapılabilecek çok işimizin olduğunu da düşünüyoruz. Afrikalı kardeşlerimize balık vermeyeceğiz, balık tutmayı öğreteceğiz Seyahatimizin son durağı Mali, tüm ülkeler içinde en sıkıntılı olanıydı. Bu ülkeye de Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaretimizi gerçekleştirerek Cumhurbaşkanı ile, halklarımız arasındaki ilişkilerimizi geliştirme kararını aldık. Ülkelerin ortak bir özelliği de 15 Temmuz'da ülkemize verdikleri güçlü ve samimi destektir. Bu ülkeler FETÖ okullarını kısa sürede Maarif Vakfımıza devrederek samimiyetlerini sözde bırakmamışlardır. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bir başka gerçek de Afrika'da FETÖ'nün ülkemize ne kadar büyük bir zaman ve birikim kaybettirdiğidir. Tahribatını silmek hem de tüm ilişkileri yeni baştan kurmak için çalışıyoruz.

'AFRİN'DE 41 ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU'

Türkiye bir yandan ilişkilerini geliştirmek için çabalarken diğer yandan ekonomisini güçlendirmeye, güvenlik politikalarını hayata geçirmeye devam ediyor. Bir süredir Suriye'deki gelişmeler yer alıyor. Zeytin Dalı Harekatı'nda yer alan bütün güvenlik güçlerimize rabbimden muvaffakiyet diliyorum. Şüphesiz ki sefer bizden, zafer Allah'tandır. Şu ana kadar 700 kilometrekarenin üzerinde bir alan teröristlerden temizlendi ve bizim kontrolümüz altında. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı son aldığım rakam 2872. TSK ve Jandarma'dan 41 askerimiz ile ÖSO'dan 159 kardeşimiz şehit oldu. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarıma ve milletimize baş sağlığı diliyorum.

"GEBERİP GİDEN TERÖRİSTLERİ KİMSE HATIRLAMAYACAK"

Döktüğü kanın tek damlası dahi boşa gitmeyen bizim askerimizin yattığı toprak da tuttuğu bayrak da bellidir. Ruhunu ve bedenini kirli pazarlıkların amacı etmiş geberip giden teröristleri kimse hatırlamayacak. Zeytin Dalı Harekatı'nda gelinen nokta itibarıyla terör örgütünün sınırlarımız ile irtibatı artık tamamen kesilmiş durumda. Örgütün direniş gösterdiği yerler arasındaki Raco ve Şeyh Hadid teröristlerden temizlendi. Hem bölgenin kontrolü hem de örgütün harekat kabiliyeti kapsamında kritik öneme sahip Meydanlı Barajı'nın ele geçirilmesidir. Cinderes'e baskı artmış bulunuyor. Teröristler sıkıştırılıyor. Çok yakında burası da temizlenecek. Afrin şehir merkezinin kuşatması önündeki büyük engellerden biri de ortadan kalkmış olacak. Harekatın bundan sonraki kısmının çok daha hızlı şekilde yürüyeceğine inaniyorum.

Döktüğü kanın tek damlası bile boşa gitmeyen bizim askerimizin yattığı toprak da tuttuğu bayrak da bellidir. Kimse hizmet ettiği belli olmadan geberip giden teröristleri kimse hatırlamayacak.

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SINIRLARIMIZLA İRTİBATI TAMAMEN KESİLMİŞ DURUMDA"

Terör örgütünün sınırlarımızla irtibatı artık tamamen kesilmiş durumdadır. Bundan sonra sıra Afrin şehir merkezinin kuşatılarak orada yuvalanmış olan teröristlerin başlarının ezilmesine geliyor. ÖSO'yu bir yere koymak mümkün değil. Ana muhalefetin temsilcileri ÖSO'ya terör örgütünü yakıştırmasını yapacak kadar densiz olsalar da bizim için onlar beraber bu mücadeleyi verdiğimiz kardeşlerimizdir. Türkiye'nin DEAŞ PKK PYD'ye yönelik sınır ötesi operasyonları içeride ve dışarıda pek çok kişinin gerçek yüzünü de ortaya koydu.

Amerika'nın Afganistan'daki operasyonları 17. yılını geride bıraktı Irak'taki de neredeyse 18 yıla ulaştı kimse Amerika'ya ne işin var burada diye söyledi mi bunlarla sınır mı? Değil. 10 bin kilometreyi aşkın yerden kalkıp buraya geliyorsun. Bulunduğunuz yerlerden hemen çekilip gidin dediklerini duydunuz mu? Ama her gün Türkiye'ye operasyon uzun sürdü çekilin çağrısı yapılıyor. Türkiye 7 yıldır 4 milyon civarında sığınmacıya elinde ne varsa paylaşarak onlar 3-5 mülteciyi alıp almamanın kavgasını veriyorlardı.

"BM'DE KARAR ALIYORLAR BATSIN SİZİN KARARINIZ"

Türkiye'nin Afrin'de El Bab'da ne yaptığını milletimiz de dostlarımız da gayet iyi biliyor. Ülkemizin amacının terör örgütleri ve arkasındaki güçler de farkındalar. Bölgenin asli sahibi olan Suriyeli kardeşlerimizin yaşayabileceği bir yer haline getirmek istediğimizi herkes biliyor. Amerika Rusya onlarla da konuştuk. Terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin derdi Suriye halkının geleceği olmadığı için bu çaba onların işine gelmiyor. Doğu Guta'daki gelişmeler yenilir yutulur mu insanlığa sığar mı? BM'de karar alıyorlar batsın sizin kararınız. İşleme konulmayan kararın insanlık için ne anlamı var?

"DÜNYA ADETA BİR KORKULAR DÜNYASI OLMUŞ"

Dünya adeta bir korkular dünyası olmuş. Bunun karşısında hiçbir ülke sesini çıkaramıyor. Şu Kudüs meselesinde 128 ülke sesini çıkarttı ve orada tavrını ortaya koydu. Aynı şekilde bu tavrı bir de dünya 5'ten büyüktür anlayışını ortaya koymak için dünya koymalı. Biz Türkiye olarak yalnız kalsak da üzerimize düşeni yapacağız. Onların tankları füzeleri topları olabilir olsun be bizim Allahımız var. Afrin'de ele geçirdiğimiz yerlerdeki tüm tuzaklar ne yazık ki ülkemize dönüktür. Hani dosttunuz hani müttefiktik? Bunların hepsi aynen deve kuşu gibi. Rakka tarafındaki petrol kavgasını saymazsanız Fırat'ın doğusunda da aynı durum geçerlidir.

"YÜZLERİNE VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Buradaki hedef Türkiye'dir, Türkiye'nin birliği beraberliği bekası kalkınmasındaki azmi gücüdür. İstedikleri diplomasi oyunlarını oynasınlar biz bu gerçeği görüyoruz yüzlerini vuruyoruz vurmaya da devam edeceğiz. Gözümün içine baka baka söylenen yalanlardan artık gına geldi.

"TÜRKİYE 15 TEMMUZ'DAN ÖNCEKİ TÜRKİYE DEĞİLDİR"

Türkiye 15 Temmuz'dan önceki Türkiye değildir. O bir kırılma noktasıdır. Bizim hem silahımız var hem de kor gibi yanan yüreğimiz tunç gibi sağlam imanımız var. Biz her an atılacak her adıma hazır bir ülkeyiz milletiz. Eğer böyle bir devlete millete karşı 3-5 teröristi tercih edenler varsa bu cevabı onların da yüzlerine çok yakında çarparız.

İTTİFAK TARTIŞMALARI

Ülkemizde giderek çapı ve seviyesi düşen ana muhalefetle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Seçimlere ittifakla girilebilmesi hususu ne AK Parti'ye ne de başka partiye münhasır değildir. Bu ilk defa mı yapılıyor? Arzu eden tüm partiler aralarında böyle bir ittifak kurabilirler. Bu işin bir başka faydası da geçmişte kimi seçimlerde zaten yapılan adeta hülle yöntemi kullanılan seçim ittifaklarının hukuki zemine kavuşturulmasıdır. Seçim ittifakı konusunda MHP'nin birlikte oluşturduğumuz bu ittifak şu anda kararlı bir şekilde Meclis'te yürüyor. Niye birileri rahatsız oluyor? BBP de Cumhur İttifakını desteklediğini ilan etti. Bu çatının altında olmasını arzu ettiğimiz partiler kendilerin başka yol arkadaşı seçiyorlarsa onlara da güle güle demekten başka elimizden bir şey gelmez.
Rusya ve İran'la anlatığımız hususlar var anlaşamadığımız konular da var. Türkiye'nin hiçbir ülkeye karşı önyargısı yoktur. Biz herkesle konuşmaya işbirliğine varız. Yeter ki bizim hassasiyetlerimize saygı gösterilsin. Gerisine halledilebilecek meseleler olarak bakıyoruz. Türkiye'yi terör örgütleriyle mücadelesi S-400 alması dolayısıyla eleştirenler dönüp kendi yaptıklarına baksalar haklılığımız kabul edecekler. Yunanistan'da var Yunanistan'a ses çıkarmayacaksın Türkiye alacağı zaman istendiğinde vermeyeceksin Rusya ile anlaşında NATO ülkeleri için bu yanlıştır diyeceksin. Biz yolumuza devam edeceğiz bu yönde sorgulamalara da gelemeyiz.

Bizim 1 senemiz var yerel seçimlere. Bunun için hazırlıklarımızı kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Tüm teşkilatlarımıza partimize gönül vermiş herkese çok önemli görevler düşüyor. Tüm kardeşlerime diyorum ki kucaklayıcı olacağız ürkütücü olmayacağız milli ittifakın çok sağlam bir zeminde yürümesinin adımlarını beraber atacağız. En geç yılbaşında belediye başkanlıkları için seçim iklimine kampanyaya girmiş oluyoruz.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Bizim için her gün Anneler Günü'dür Kadınlar Günü'dür. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak anılıyor. Şimdiden tüm hanım kardeşlerimizin Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum. Bizim için kadın her şeyden önce insandır. Kadının maruz kaldığı her zulüm tüm insanlığın onuruna vurulmuş bir darbedir. Kadın diğer özelliklerinin yanı sıra anne ve eş sıfatlarıyla toplumda çok ayrı bir konuma sahiptir. Erkekle kadını tıpkı bir bedenin iki yarısı gibi düşündüğünüzde aslında ikisinin aynı olduğunu görürüz. Biri olmadan diğerinin bir anlamı yoktur."

Anahtar Kelimeler:
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.